Recimo da je jedan od poticaja za “modernizacijom” vodnjanske župe bila izjava kardinala Carla Maria Martinia koji u svom zadnjem intervjuu prije smrti, veli kako je “Katolička crkva umorna i zastarjela – dvjesta godina iza vremena, čije su crkve velike i prazne”. No odluka da se krene u izradu, ali i objave, web stranice www.zupavodnjan.com, vrh je složenih društveno – ekonomsko – političkih procesa koji oko toliko hvaljenog sakralnog blaga Vodnjanštine traju gotovo četiri decenije. Nebrojeno se puta na lokalnoj, zatim republičkoj i tek neznatno na svjetskoj razini o njemu govorilo s mnogo respekta, no za njegovo čuvanje, i dostojanstveno prezentiranje vrlo je malo učinjeno. Osim toga do sada, s njim, kako lokalna tako i šira zajednica, nije ostvarila one rezultate zbog kojih hvalimo slične sadržaje u gradovima drugih država.
Pojavom interneta, javno dostupne podatkovne mreže, zbog koje, na žalost ili sreću, ono što nije na njoj gotovo kao da i ne postoji, ostvaren je uvjet najdoličnije prezentacije tog toliko hvaljenog blaga. Tako, širok dijapazon Zbirke sakralne umjetnosti župne crkve Sv. Blaža u Vodnjanu, vremenski određen od IV do XX stoljeća, koja po svom opsegu i kompleksnosti sastava daje značajan doprinos sustavne kulturne animacije jedinstvenog kulturnog nasljeđa Istre, a ujedno je izvanredno dragocjen dio nacionalne kulturne baštine Hrvatske, od trenutka objave web stranica pa nadalje, postaje vidljiva cijelom svijetu. No važnije je da taj svijet, vjernici, turisti i stručnjaci, znaju za nju.
Web stranice organizacijski su podijeljene u četiri glavne cjeline. Župa Vodnjan – dio u kojem se govori o povijesti župe kao i o znamenitim ljudima koji su imali veliki utjecaji na njen razvoj kroz stoljeća. U cjelini Crkve popisano je 60 crkava na teritoriju župe. Ovisno o raspoloživim informacijama crkve su opisane i popraćene fotografskim materijalom. Neke od njih primjerice sv. Blaž i sv. Foška, najveće hodočasničko svetište Istre, sadrže detaljni prikaz u 360 stupnjeva panoramskoj fotografiji koji omogućava virtualnu šetnju u bilo koje vrijeme. U istoj cjelini prezentiran je “križni put” vodnjanskog slikara – autodidakte Veneria Trevisana. Pod projektom “Prsten spasenja” objavljen je tekst i fotografije vitraža župne crkve sv. Blaža. Kuriozitet je opis namjene izgradnje Kripte… U cjelini Sveta Tijela, referentnoj točci www.zupavodnjan.com, opisana je pojedinačna povijest neraspadnutih svetih Tijela koje čuva župna crkva, a zbog panoramske fotografije mogu se pogledati u prostoru iza glavnog oltara, prekriveni crvenim baldahinom smještena u nove mikroklimatske komore. Skorašnju izradu dokumentarnog filma o svetim Tijelima može se pogledati u video najavi nazvanoj “Sveta Tijela okom kamere”. Cjelina Muzej uz spomenutu virtualnu šetnju (panoramska fotografija) prostorom Zbirke sakralne umjetnosti donosi kronologiju nastanka Zbirke, njen sadržaj i detaljni postav sa mnoštvom fotografija.
Osim glavnih cjelina, stranice sadrže i niz informacija poput: popisa kompletnih publikacija objavljenih sa strane župe; članke o pojedinim važnim događanjima u župi, novostima i servisnim informacijama te pojmovniku u kojem se na neki način pojašnjenjem termina određenog pojma želi olakšati putovanje prezentiranim sadržajima.
U ovoj fazi stranice su objavljene na hrvatskome jeziku. U bliskoj budućnosti planira se dodavanje talijanskog i engleskog jezika radi važnosti internacionalizacije informacija i boljeg razumijevanja sadržaja u svijetu. Planira se izrada karte kao i pridavanje geolokacijskih podataka popisanih crkava, objava dijelova povijesnih matičnih knjiga i dokumenata, izraditi karte hodočasničkih putova i predstavljati informacije bitne za djelovanje župe. Daljnji tempo radova zavisiti će od razumijevanja lokalne zajednice, nadležnih institucija o važnosti duhovnih i materijalnih dobara župe, kao i od donacija vjernika i dobronamjernika.