Kulturna i sakralna baština u ponudi hrvatskom turizmu
U Vodnjanu je u organizaciji Župnog ureda sv. Blaža u palači Portarol 15. rujna 2014. održan sastanak Izvršnog odbora Međunarodne organizacije turističkih novinara Europe (IO FIJET) i okrugli stol i press konferencija na temu: Kulturna i sakralna baština u turističkoj ponudi Hrvastke. Veza je za organizaciju manifestacije bila novinarka i urednica HRT Vesna Jurić Rukavina, članica FIJETa. Sastanku su nazočili gradonačelnik Vodnjana Klaudio Vitasović, istarski župan Valter Flego, predsjednica IO FIJETa Hrvatske Tina Čubrilo, župnik Vodnjana Marijan Jelenić ujedno i tajnik Odbora za pastoral turizma Hrvatske biskupske konferencije, ministar turizma Darko Lorencin, biskup u miru mons. Ivan Milovan, te mediji. I, uz spomenute, članovi FIJETa: Karin Mimica, Marija Barić, Paulina Peko, Slobodan Kadić, Spomenka Saraga i predsjednik FIJETa Slovenije Drago Bulc.
Nakon pozdrava, gradonačelnik Klaudio Vitasović vidi u vjerskom turizmu budućnost Vodnjana. Uvodno je izlaganje održao Marijan Jelenić. On je između ostaloga obznanio kako je od 1972. u svojstvu tajnika Odbora za pastoral turizma povezan sa Papinskim savjetom za pastoral migranata i selilaca sa sjedištem u Vatikanu kojem trenutačno predsjeda kardinal Antonio Maria Veglió i sudjelovao je na više svjetskih kongresa o toj tematici.
Predavač je ustvrdio kako Crkva turizam smatra „fenomenom vremena“, kroz koji progovara ljudska narav. Crkva turizam, uz neke karakteristike njegova naličja, ocjenjuje pozitivnim. Zanima se za taj novi fenomen i želi da se u turističku ponudu uz sve ono potrebno za tijelo, ugradi također potrebno za dušu i duh. Hrvatska je, prema mišljenju predavača, u pedeset godina izgradila nevjerojatnu infrastrukturu i bogatu ponudu za tijelo, ali nedostaje ponuda za dušu: sve ono što bi razvijalo inteligenciju i volju gostiju. Pogotovo nedostaje duhovna ponuda. Nakon negdašnje ateizacije, ovdje se još stidimo govoriti o duhovnim stvarnostima što je u demokratskom svijetu normalno.
Hrvatska, pogotovo Istra, ima bogatu sakralnu baštinu. U Istri danas ima oko 500 crkava. U prošlosti ih je bilo 1500. Svaka je crkva inkarnacija neke vjerske istine koja nosi k budućnosti, ili nekog sveca koji je već dosegnuta budućnost. Bogati je inventar ilustracija duhovnosti. Tko bi to danas gradio, koliko bi koštalo? I sve je to, nažalost, neuključeno u turističku ponudu, a što bi dalo novog vjetra u jedra našem, već pomalo pospanom, turizmu. Predavač je predložio da se Istra, sa nevjerojatnom gustoćom vjerskih spomenika, ponudi svijetu kao jedinstveni hagiopark (perivoj svetoga) s posebnim naglaskom na svjetsko duhovno blago koje se čuva u Vodnjanu.
I župan Davor Flego vidi u sakralnoj baštini Istre veliki izazov za turizam regije. A ministar Lorencinu zna, kako uz druge turističke velesile, neće ni Hrvatska gostima ubuduće moći prodavati samo sunce i more. To je vrijeme za nama. Zato će do 2020. godine u svoj strateški plan razvoja turizma ugrađivati ponudu kulturnog i hodočasaničkog turizma. Troškovi su skupa plaćeni sredstvima Župnog ureda i donacijom Zagrebačke banke.