Kronologija nastanka Zbirke
Bogata riznica crkve Sv. Blaža obogaćena je 1818. godine novim dragocjenostima, donacijom akademskog slikara Gaetana GREZLERA, člana Akademije lijepih umjet nosti Venecije, porijeklom iz Verone. Umjetnine profanog karaktera poklanja vodnjanskoj općini, a sakralne predmete Župnoj crkvi Sv. Blaža.
Ratne nedaće prvog i drugog svjetskog rata ugrozile su umjetničku baštinu Župne crkve Sv. Blaža i devastirale mnoge sakralne objekte Vodnjanštine. Akcija valorizacije i spašavanja kulturnog blaga Vodnjana i okolice započela je 60-tih godina, kada se javlja nov oblik simbioze autohtonog i novonadošlog življa. Tada je sačuvan od propadanja dio vodnjanskog lapidarija s antičkim i srednjovjekovnim spomenicima. Kameni dekorativni elementi i crkveni namještaj iz crkvice Sv. Mihovila u Banjolama kod Vodnjana smješteni su u izložbene prostore Franjevačkog samostana u Puli 1963. godine. Dio ovog lapidarija (Sv, Kristofor i romanička figuralika) bio je 1971. godine prezentiran u Parizu na velikoj retrospektivnoj izložbi „Umjetnost na tlu Jugoslavije“.
Ove akcije potakle su Župni ured Sv. Blaža i Mjesnu zajednicu Vodnjan da požure registraciju spomenika kulture Vodnjanštine. Regionalni zavod za zaštitu spomenika kulture u Rijeci je 4. studenog 1975. godine izvršio registraciju gradića Vodnjan kao urbane spomeničke cjeline, popisao sakralne objekte s velikim dijelom njihovog inventara.
Godine 1977. Župni ured Sv. Blaža predložio je Regionalnom zavodu za zaštitu spomenika kulture u Rijeci da se u Vodnjanu postavi sakralna izložba. Zavod je odobrio prijedlog, te se do 1983. godine vrše pripreme i traže najbolje mogućnosti prezentacije sakralnih dragocjenosti u okviru crkve Sv. Blaža.
Godine 1983. utemeljena je posebna stručna radna grupa pod pokroviteljstvom Općinske konferencije SSRN u Puli, koja je na sebe preuzela zadatak da zbog postojanja izuzetnih kulturnih vrijednosti i spomeničke baštine na području Vodnjana utemelji Zavičajni muzej Vodnjana u palači Betica i stalnu izložbu sakralne umjetnosti u crkvi Sv. Blaža.
Budući je Župni ured Sv. Blaža osigurao prostorije za postavu Zbirke, stavio na raspolaganje dio umjetnina i osigurao početna financijska sredstva, tokom 1983. i 1984. godine Arheološki muzej Istre u Puli izvršio je stručni odabir, djelomičnu konzervaciju i restauraciju dijela sakralnih umjetnina uz istovremenu realizaciju projekta prezentacije u dijelu prostorija Župne crkve Sv. Blaža. Republička samoupravna interesna zajednica kulture Hrvatske i Samoupravna interesna zajednica kulture općine Pula omogućile su sufinanciranjem da izvedba ovog objekta postane realni kulturni događaj, a potpisivanjem Sporazuma o utemeljenju, čuvanju, održavanju i raspolaganju između osnivača – Župnog ureda Sv. Blaža u Vodnjanu i Arheološkog muzeja Istre u Puli – udareni su temelji Zbirke sakralne umjetnosti Župne crkve Sv. Blaža u Vodnjanu.
Prvotna je namjera bila izložiti najvrijedniji dio inventara u sakristiji crkve (prostorija površine 50 čm). Nakon pregleda dostupnog materijala, utvrđeno je da stalnu izložbu treba koncepcijski proširiti za još tri prostorije (površine 62 čm), u kojima bi se ukratko i pregledno prikazala muzejska građa od IV do XIX stoljeća. U prvoj prostoriji izloženi su keramički i stakleni arheološki predmeti sakralnog značaja s kamenostatuarnom i dekorativnom crkvenom plastikom. Najznačajniji tipološki primjerci staklenih i metalnih relikvijara kao i crkvenog posuđa sakupljeni su u dvije najvrijednije prostorije Zbirke, a izbor paramenata i drvene polikromne plastike zaokružuje koncepciju izložbe u njenoj prvoj prezentiranoj fazi.
U drugoj, namjeravanoj, fazi proširenja izložbe, projektom su predstavljeni ostali vrijedni dijelovi kulturne baštine (rukopisi, glagoljski zapisi, stare knjige i dijelovi arhiva, slike starih majstora, drvena barkona plastika i skulptura). Obiman posao bit će dovršen kroz nekoliko godina, pa će tada svi ljebitelji starina i istarske kulturne baštine moći ocijeniti značaj poduhvata. Poticaj realizacije osebujnog društvenog i crkvenog interesa na čuvanju i prezentaciji sakralnih i drugih umjetničkih dragocjenosti Vodnjana svakako je i natpisna ploča na crkvi Sv. Blaža kojom se obilježava utemeljenje Zbirke sakralnih umjetnosti 20. prosinca 1984. godine.