U Vodnjanu se čuva jedinstveno povijesno, kulturno, etnografsko i sakralno bogatstvo oko 300 relikvija različitih svetaca, neraspadnuta Tijela: nadbiskupa sv. Leona Bembo (+1188.), svećenika sv. Ivana Olini (+1300.), benediktinske opatice sv. Nikoloze Bursa (+1512.), te manji neraspadnuti dijelovi oficira sv. Sebastijana (+282.), djevice i mučenice sv. Barbare (+288.) i pokornice sv. Marije Egipatske (+522.). Na CT snimanju 2009., ustanovljeno je da su Tijela sv. Ivana Olinia i sv. Nikoloze Burse sačuvani sa svim unutarnjim organima. Tijela nisu balzamirani, i po mišljenju stručnjaka ona su zbog neraspadnutosti jedinstveni primjer samoočuvanosti u svijetu.
Navedeni Sveci i relikvije potječu iz čitavog područja rimskog carstva od njih 266 živjelo je prije 1050.godine, tj. prije nastanka Pravoslavne i protestantske crkve i kao takvi su baština sveukupne kršćanske uljudbe. Među njima su relikvije 41. svetice, žena koje su prve započele emancipaciju u vrijeme kad je žena, nažalost, bila samo res.
Svecima su proglašeni samo oni koji su za života i nakon smrti činili čudesa. Čudo nije samo neobjašnjivo ozdravljenje ili izbavljenje od prijeteće opasnosti, već su veća moralna čudesa kada svetac uspostavlja u drugom čovjeku ravnotežu tijela, duše i duha, kada čovjek počne uravnoteženo živjeti sve svoje dimenzije. To znači da sveci koje je čovječanstvo prepoznalo ostaju učiteljima i uzorima za sva vremena i sve naraštaje. Uspomenu na njih treba čuvati kao predvodnicu čovječanstva propagirajući njihove ideje, njihov život i njihovo čovjekoljublje.
Pozivamo učenjake svih naučnih disciplina da se prouči što je ovdje uslijed povijesnih okolnosti sačuvano: ljudski ostaci, tekstil, pergamene, kustodije, staklo, pisani materijali, minerali, pelud, svi materijalni ostaci koji mogu pričati priču o njihovu životu, radu, pa čak i putovanju njihovih posmrtnih ostataka.
Župa Vodnjan je do sad učinila sve što je u njenoj moći da to jedinstveno blago zaštiti. S tim ciljem su u 2012. sveta Tijela prenesena u nove komore u kojima ih se štiti od mikro klimatskih uvjeta relativne vlažnosti kao i od ostalih vanjskih utjecaja. Paralelno se nametalo promišljanje o prostoru za primjereno izlaganje javnosti. Još prije dvadesetak godina začeta je ideja da se ispod Župne crkve izgradi kripta. Arhitekt Slaven Cetina zajedno sa župnikom Marijanom Jelenićem razradio je koncept kripte. Ona bi se prostirala na cca 400 m četvornih što bi s aneksom crkvi na 800 četvornih metara postao dostojanstven izložbeni prostor.
U ovome trenutku ne može se točno reći kolika je investicija ovog programa, jer mnoge stavke još nisu u cijelosti definirane: kao dio sarkofaga koji nisu otvarani, zatim radovi na iskapanjima u skladu s konzervatorskim zahtjevima i vremenskim granicama istraživanja. Paušalno se može procijeniti da bi ukupna investicija projekta bila oko 10,000.000 eura. Župa, lokalna samouprava, županija i Republika nisu u mogućnosti pratiti navedenu investiciju. No poučeni primjerima donacija na mreži, mišljenja smo da bi uključenjem onih koji budu posjetili ovu stranicu i njihovim prilozima. mogli započeti realizaciju spomenutog projekta po fazama do konačnog dovršetka. Darovatelji pomažu izgradnju ovog jedinstvenog Svetišta koji ujedno postaje i njihov spomenik.
Svi ljudi dobre volje koji su spremni pomoći izgradnji projekta jedinstvene hodočasničke destinacije u svijetu to mogu učiniti donacijom.