Virtualna Kripta
Radi bolje vizualizacije, prema planiranom projektu izrađen je virtualni model kripte. Klikom na sliku možete krenuti u virtualnu šetnju kriptom.
Kripta crkve Sv. Blaža u Vodnjanu
Promišljanje izgradnje izložbenog prostora unutar temeljnog dijela korpusa crkve Sv. Blaža.
za dostojno prezentiranje Svetih Tijela i relikvija.
Župna crkva Sv. Blaža smještena je sjeverozapadnom rubnom području grada, na mjestu ranije ranoromaničke trobrodne bazilike srušene 1760. godine. Sa svih strana okružena je slobodnim prostorom, a ispred glavnog pročelja na južnoj strani formiran je prostrani trg. Orijentirana je u smjeru sjever – jug, za razliku od ranije bazilike koja je bila orijentirana istok – zapad. Na sjeveroistočnoj strani crkve nalazi se gradsko groblje, a na jugoistočnoj samostojeći zvonik. Gradnja crkve Sv. Blaža započeta je 1761. godine i trajala je 40 godina. Godine 1800. posvećena je, ali ne i u potpunosti dovršena. Dovršavala se sukcesivno u idućim razdobljima, ovisno o financijskoj moći. Građena je prema modelu crkve S. Pietro di Castello u Veneciji. Tlocrt je u obliku Latinskog križa (56 x 32 m) s polukružnom apsidom, prezbiterijem, transeptom i korom. S pet pari stupova prostor je podijeljen u tri broda, s time da je centralna lađa šira od pobočnih. Nad križištem uzdiže se kupola s lanternom na eliptičnim voltama. Kupola je izvana kvadratna. Stroga simetričnost tlocrta poremećena je dogradnjom sakristije kvadratnog tlocrta uz sjeverozapadnu stranu apside.”
Pristupni trg zahtijeva prijedlog nove regulacije prometa, koji proizlazi iz kompleksne urbanističke situacije, obzirom da postojeće stanje negira prostornu postojanost trga. Prometni tokovi presijecaju površinu i umanjuju cjelovitost prostora. Između zvonika i buduće dogradnje, te postojećih stambenih objekata predlaže se formiranje malog trga na koji bi se ulazilo iz prizemlja objekata u kojima se predviđaju javni sadržaji. Urbanističko ambijentalna cjelovitost tog prostora zahtjeva likovnu obradu podnih površina. Pročelja građevina koje svojim volumenom formiraju trgove i prostore oko crkve Sv. Blaža zahtijevaju izradu posebne urbanističke analize prenamjene. Prenamjena uključuje, prizemne prostore u svrhu oživljavanja trga različitim sadržajima, te omogućavanje prijema turista, hodočasnika i dobronamjernika. Pristup hodočasnika i turista zahtjeva parkirališne prostore, odnosno rezerviranje prostora za njihovu izgradnju. Dato je više prijedloga i promišljanja izgradnje izložbenog prostora unutar temeljnog dijela korpusa crkve Sv. Blaža.
Predloženo urbanističko – arhitektonsko rješenje dogradnje crkve Sv. Blaža određuje maksimalne volumene i oblike budućeg zahvata. Površine korisnog prostora su slijedeće: PODRUM 280,00 m²; PRIZEMLJE 280,00 m²; I KAT 280,00 m²; UKUPNO 840,00 m². Te bi površine trebale zadovoljiti funkcionalnost budućih namjena dogradnje. Međutim locirane su u sjeveroistočnom bočnom dijelu, asimetrično na volumene građevine, stvarajući dograđeni aneks. Površine funkcionalnog prostora ograničene su na 250,00 m² u etaži što zahtijeva deniveliranu postavu zbirke relikvija”. Analizirajući slijedeće mogućnosti povećanja izložbenog prostora dat je i prijedlog u kojem prostora u uzdužnoj osi tlocrta građevine u tlocrtnom obliku križa. Površina takvog prostora iznosi 540,00 m² uvećan za površinu aneksa 262,65 m² što bi ukupno činilo maksimalnu površinu izložbenu površinu na nivou podruma od cca 800,00 m². Predviđaju se izložiti sakralna tijela u prostoru širine 80 cm ostakljenom prema vjernicima. Taj prostor posebno je klimatiziran te posebno osvijetljen. Predlaže se izvedba zidova od armirano betonskih zidnih ploha dvostruko izvedenih na udaljenosti od 90 cm čime je stvoren prostor za strujanje zraka te prostor u temeljnom dijelu za odvodnju podzemnih voda. Visina prostora je 3,50 m s međukatnom konstrukcijom od armiranog betona (prenapregnuti betonski elementi). Obloge zidova i odabir materijala podova i stropova moguće je izvesti u likovno oblikovanom – mozaiku koji je tematski prilagođen osnovnom postavu. Dograđeni dio crkve Sv. Blaža koristi se sa stubištima za funkciju ulaza i izlaza te kao izložbeni prostor. U osi tlocrta prostora moguće je ostakliti dio stropa koji je ujedno i ostakljeni dio novog tlocrta poda crkve Sv. Blaža. Ulaz i izlaz predlaže se iz prizemnog dijela bočnih ulaza u crkvu Sv. Blaža.
Tko će donijeti sud te odabrati i odlučiti konačno arhitektonsko – urbanističko rješenje prostora za izlaganje sakralnih tijela u skladu s povijesnim, memorijskim, civilizacijskim činom graditeljskog zahvata, čime bi se konačno, dostojanstveno i civilizacijski valorizirano izložila sakralna tijela?
Slaven Cetina,
dipl.ing.arhitekture