Navigare necesse est – Ploviti se mora, stara je izreka. Život je plovidba. Na moru su orijentiri bila brda, Mjesec, zvijezde, a potom svjetionici. Vodnjan ima svoje svjetionike, crkve sa svecima, u gradu, u predgrađu i u poljima jer „plovilo“ se svugdje i stalno.
Kazivanje o crkvama Vodnjanštine najbolje je započeti pitanjem: Što se prvo uočava u ravnom i blago brežuljkastom predjelu južne Istre? Onima s mora kao i onima s kopna pogled osvaja golemi zvonik crkve Sv. Blaža u Vodnjanu (sa 63 m najviši u Istri). Iz tog uskličnika kao središta povjesničari su unutar granica današnje vodnjanske župe pronašli ukupno 61 sakralno zdanje različite veličine uz koje je vezano 29 bratovština.
Prema tvrdnji galižanskog župnika Giacoma Giachina u Guranu je bio Kaptol od 874. i, zapravo, najjača organizirana zajednica vjernika na Vodnjanštini. Na njenom tlu je bilo šest starokršćanskih bazilika od 5. do 8. st. Guran kao naselje je strahovito važno. Odmah pored naselja gradi se najveća istarska crkva iz ranog srednjeg vijeka, velika trobrodna bazilika. Ona je najveća, nema veće u Istri, a u cijeloj Hrvatskoj ima još samo jedna iz tog vremena, i to je Mauzolej hrvatskih vladara u Biskupiji kod Knina. Crkve sličnih karakteristika kao crkva sv. Jakova u Guranu nađene su još na Sinaju, u Siriji, Egiptu, te u Švicarskoj iz 10. st. Za Hrvatsku je ovo jedan od najznačajnijih sakralnih spomenika Srednjeg vijeka. U Betigi od VII. st. djeluje benediktinski samostan, u samom Vodnjanu Franjevački sa hospicijem, od 1650. samostan Konventualaca na Traversi i od 1745. samostan Kapucina u samom mjestu kojega žitelji sami podižu. Jedno vrijeme i ženski samostan Družbe Presvetih Srdaca. U Gajani još franjevački cenobij.
Barbariga se do XVI. st. zvala Punta Cissana kako ju spominje i rimski povjesničar Plinije. U luci Marić (porto Mariccio) svojedobno je pronađena dvoranska kapela, zapravo polukružna apsida kućnog oratorija iz 4. st., o čemu je pisao poznati talijanski arheolog i istraživač Istre Mario Mirabella Roberti. Vjerojatno je, kao i drugdje, u vrijeme dok je kršćanstvo još bilo tajno, u jednoj rimskoj kući bilo uređeno svetište i za to izgrađena posebna apsida čija je slika i sačuvana. Nađene su i grobne ploče, tako i Tita Kornelija Krisomala bojadisara tkanina iz Cise. Ukazuju li ti podaci da je Barabariga slijednica biskupije Cisse?
Još jedan podatak koji bi išao u prilog značenju kojeg je imala u antičko doba Barbariga odnosno Cissa je trgovanje Seusovim blagom, kompletom od 14 srebrnih posuda iz kasne antike (4. st.) vrijednom više od 40 milijuna funti oko kojeg su se sporili Libanon, Mađarska i Hrvatska. Tvrdi se da je analiza minerala u Barbarigi i na kompletu bila podudarna.
Ta množina starokršćanskih, predromaničkih i ranoromaničkih crkava, razasutih na relativno malom području, njihova nemjerljiva vrijednost za istraživanje povijesnih, kulturoloških i etnografskih vrijednosti kao neosporni dokaz dugotrajne naseljenosti, u biti je najveće bogatstvo onima koji danas žive u tom svojevrsnom muzeju kršćanstva. Zato ploviti prema ovom kraju nije lutanje bespućem jer pored tolikih svjetionika teško se je izgubiti. Ići u Vodnjan, u duhovnom smislu, znači u stvari istovremeno pohoditi sva svetišta u svijetu.
Popis vodnjanskih crkvi
- Sv. Majka Božja, Barbariga XIV. st
- Sv. Felicijan, Betiga V. st
- Sv. Andrija, Betiga. IV. – V. st
- Sv. Agneza, Betiga, VIII. st.
- Sv. Marko, Marić
- Kućna kapela, Rt Debeljak
- Sv. Foška XI. – XII.
- Sv. Mihovil, bazilika XI. – XII. st., Banjole
- Sv. Mihovil, XV. st., Banjole
- Sv. Martin, IX. st., Mednjan
- Sv. Blaž, XI. st., Mednjan
- Sv. German, XI. st., Mednjan
- Sv. Spasitelj, XIX.st., Negrin
- Sv. Ivan, XI. st. Turnina Gajana
- Sv. Mihovil, XIII.st. Gajana
- Sv. Majka Božja od Zdravlja, XIII. st.
- Sv. Majka Božja od Zdravlja XIX. st
- Sv. Margerita, XIII. st.
- Sv. Toma, XIV. st.
- Sv. Lucija, VI. st., bazilika
- Sv. Lucija, XIX. st.
- Sv. Petar od sedam kruna, IX. st
- Sv. Kvirin VI. st., bazilika
- Sv. Kvirin, XVII. st.
- Sv. Cecilija, IX. st
- Sv. Cecilija, XVII. st.
- Sv. Jakov, VII. st., Guran, bazilika
- Sv. Šimun, Guran, VIII. st, bazilika
- Sv. Jakov, XVI. Guran
- Sv. Severin, X. st. Guran
- Madona od Traversea IX. st.
- Madona od Traversea XVII.
- Sv. Jakov od Monta,
- Sv. Marija Pomoćnica, Babòs, XIX. st.
- Sv. Nedjelja, XV. st.
- Sv. Makarije,
- Sv. Anton, opat XI
- Kapitel, XIX. st.
- Sv. Petar Pudenzan
- Sv. Franjo Asiški, XIII. st.
- San Zane (Sv. Ivan) Smaregliina ulica
- Prà di Candia, groblje
- Sv. Blaž, XI. st. bazilika
- Sv. Blaž, XIX. župna crkva
- Oratorij sv. Ivana Krstitelja
- Sv. Jakov, IX. st. strari grad
- Sv. Sebastijan, XIII. st.
- Karmelska Gospa, XVII.
- Sv. Martin, XIV. st,
- Sv. Križ, XV.
- Mala Gospa – Madonetta
- Sv. Dominik, XV. st.
- Sv. Nikola, Pian
- Sv. Katarina, XIV st.
- Sv. Eufemija, XV. st.
- Oratorij XIV. st. u Kaštelu
- Sv. Josip, XVIII. st.
- Sv. Rok, XVI. st,
- Sv. Martin od Banjola
- Sv. Marija od Cerreta
i druge u mjestu i izvan