Muzej – Zbirka sakralne umjetnosti
Zbirka sakralne umjetnosti Župne crkve Sv. Blaža u Vodnjanu izuzetno je otkriće u kulturnoj baštini Istre i Hrvatske. Plod je višestoljetnog sakupljačkog htijenja i nastojanja vodnjanskih kanonika, župnika i žitelja. Vrijedni umjetnički i povijesni predmeti crkvene riznice, znani i neznani pokloni mnogih naraštaja Vodnjanaca, donacija umjetničkih dragocjenosti kolekcije venecijanske provenijencije slikara Gaetana Grezlera i sakralno arhitektonsko nasljeđe vodnjanskih crkava uz istinsko umijeće u realizaciji crkvenih i pučkih narudžbi domaćih i stranih majstora kamena i drva, zlata, srebra, stakla i tekstila – i očaravajuće je kazivanje o vremenu i ljudima, gospodarskom i političkom stanju jednoga kraja koje se odražavalo i u stupnju kulturne razine Vodnjana i okolice. Ove dragocjenosti neka budu pravi kulturni i povijesni poticaj našoj generaciji da se valorizira polivalentan duh ovog istarskog gradića, mjesto susreta i prožimanja slavenskog i romanskog življa, njihove ideologije i vjerovanja, etničkih običaja i lingvističkih značajki, koje su doprinijele formiranju i komozitnom sabijanju vodnjanskog kulturološkog fenomena. Izložba je i prigoda da se duboko zamislimo nad istraživanjem, vrednovanjem i zaštitom naše baštine svake vrste, bogate poviješću, koja treba služiti kvalitetnom pomaku cjelovitog razvoja Vodnjana. Cilj je stalne postave Zbirke sakralne umjetnosti da se kroz svoj sadržaj sublimira prošlost i sadašnjost sa svrhom novih viđenja i prezentacije jednog dijela vrijednog umjetničkog blaga Istre. Zbirka sakralne umjetnosti Župne crkve Sv. Blaža po svom opsegu i kompleksnosti sastava značajan je doprinos sustavne kulturne animacije jedinstvenog kulturnog nasljeđa Istre, a ujedno je izvanredno dragocjen dio nacionalne kulturne baštine Hrvatske.
Za svaki kult potrebna je određena liturgija, kojoj služe različita pomagala koja su veoma često u početku istovjetna predmetima svakodnevne upotrebe. Jer i cijeli liturgijski ritual je jedna transformacija svakodnevnog života u njegovoj univerzalnoj projekciji. U svom evolutivnom razvoju preko prapovijesti – kad kultni predmeti nisu samo svrsishodni već i estetski lijepi i jedinstveni, kroz razdoblje grčke i rimske klasike – kad su i božanstva i njihovo življenje satkani prema mjeri čovjeka, kultni i svjetovni predmeti se isprepliću u svojoj vrijednosti i ljepoti funkcionalno i esencijalno služeći čovjeku.
Tako pomalo dolazimo do spoznaje da je sakralno blago i umjetnost za kršćansku zajednicu u pravom smislu sve: umjetničko djelo, primjenjena umjetnost i vrijedne dragocijenosti, jedinstven predmet kulta, ali jednako tako i molitvenik, sveto pismo, kanonske ploče i svaki drugi dokumenat religioznog života.
Stoga sakralna umjetnost Istre, pa tako i Vodnjanštine, poput drugih kulturnih fenomena na tom našem srcolikom prostoru, dio je spomeničke baštine tako važne i autentične, da ga ni jedan arheolog i povjesničar umjetnosti koji se bave ovom građom, neće više moći u svom gradu mimoići. Na žalost, do sada su sakralna arhitektura i fresko slikarstvo bile teme parcijalnih znanstvenih proučavanja, a predmeti umjetničkog i primijenjenog obrta kao i slikarstvo u smislu lijepe umjetnosti samo su djelomično spominjani. Razlogom takvog sagledavanja i cjelokupne vodnjanske baštine, bila su prisutna načela estetskog vrednovanja ili usko specijalistički i parcijalni interesi znanstvenika, kao i razni politički stavovi u interpretaciji nacionalne historiografije, posebno tako specifičnog područja s mješovitim romansko-slavenskim življem.
Međutim, postupnim otvaranjem vrata Riznice župne crkve Sv. Blaža, uvidjelo se da cijelokupni inventar ovog sakralno blaga predstavlja znatnu umjetničku skupinu.
Pored ovih orijentalnih utjecaja, posebno bogatstvo Zbirke sakralne umjetnosti predstavljaju predmeti venecijanske slikarske, zlatarske i staklarske škole.
Likovni izražaji Paola Venecijana na drvenom poklopcu sarkofaga relikvije Blaženog Leona Bemba iz 1321. g., premda venecijanski rad, nosi u statici likova i pozlati podloge tragove bizantinizma. Nešto kasnije nastali rad Bogorodice Zaštitnice iz XV stoljeća kao i slikarska djela predstavljena u Župnoj crkvi Sv. Blaža iz XVII stoljeća manifestiraju bez sumnje prevalenciju venecijanske slikarske škole.
Za razliku od slikarstva, drvena pozlaćena i polikromirana skluptura nastala je pod utjecajem furlansko-istarskog skulpturskog kruga XVII stoljeća i odraz je mlađih i novijih strujanja sa sjevera Istre koji se u simbiozi s lokalnim tradicijama formiraju u jedan jedinstven stilski specifikum.
Crkveno ruho zbirke izrađeno od različitih dragocjenih tkanina, ukrašeno vezom i protkano zlatnim nitima, nastalo je u razdoblju od XIV do XIX stoljeća i govori o intenzivnoj trgovini i prometnim vezama s istočnim, zapadnim i sjevernim zemljama. Srebrno i pozlaćeno crkveno posuđe, kanonske ploče i metalni relikvijari starije datacije od XV do XVIII stoljeća talijanske su provenijencije, a predmeti zlatarskog obrta iz XIX stoljeća u pravilu su proizvodi bečkog zlatarskog kruga, što ukazuje na ovisnost umjetničke baštine o društveno-političkim promjenama u Istri toga doba.
Ovaj širok dijapazon Zbirke sakralne umjetnosti Župne crkve Sv. Blaža u Vodnjanu, vremenski određen od IV do XX stoljeća, ukazuje na njenu posebnu draž. To su umjetnine nastale kao proizvod lokalnih majstora ili kao import bizantskih predložaka, venecijanskih i austrijskih radionica.
Zato jedna od temeljnih motivacija ove stalne postave dolazi iz potrebe i aktualne prakse sve intenzivnijeg arheološkog i povijesno-kulturnog istraživanja povijesnog i kulturnog blaga Vodnjanštine. Proširivanje istraživačkog interesa na područje gotovo zanemarenog gradiva istarske baštine, kako u vremenskom tako i u sadržajno-tematskom pogledu, obavezuje znanstvenu i društvenu javnost.