U Vodnjanu je župa 3. veljače, na blagdan sv. Blaža, zaštitnika Vodnjana, nakon odobrenja Kongregacije za slučajeve svetih, darovala relikvije sv. Barbara pravoslavnoj župi Potamos u predgrađu Krfa u Grčkoj. Svečanost je predvodio porečki i pulski biskup Dražen Kutleša s pet svećenika, a bio je nazočan i gradonačelnik Kladio Vitasović sa suradnicima.
Još 2007. godine pravoslavni episkop Ambrosios iz grada Modona na Peloponezu doveo je hodočasnike u Vodnjan k relikvijama sv. Barbara i tada su zamolili relikviju. Župa je bila voljna pravoslavnoj crkvi dati relikvije, ali je trebalo poštivati proceduru, a nešto kasnije relikvije je tražila i pravoslavna župa Potamos. Malo je iznenadilo dvojako potraživanje pa se pravoslavni metropolit Grčke Nektarios obratio nadbiskupu Krfa Joanessu Spiterisu, a on kongregaciji u Rimu koja je darivanje relikvija odobrila 3. XI. 2011. za parohiju Potamos.
Konačno se 21. siječnja ove godine u Vodnjanu sastala mješovita komisija od 11 članova koji su, kako propisuje crkveno pravo, komisijski odijelili komadić lubanje sv. Barbara veličine 2,5 cm x 2,5 cm. Nažalost, konzervatori nisu dozvolili da se ispod ruha izvadi već odvojena kost, iako su relikvije isključiva nadležnost Crkve. Činu je predsjedao biskup u miru Ivan Milovan. Relikvija je položena u pozlaćenu kutijicu 9 cm x 5 cm sa staklenim poklopcem, pričvršćena nehrđajućom žicom, s natpisom “Ex Calvaria sancti Barbari, XIV maji” i propisno je zapečaćena voskom i pečatom Porečko-pulske biskupije. Nakon toga je Konzervatorski odjel u Puli zbog graničnih formalnosti izdao rješenje o slobodnom prijenosu relikvija preko državne granice jer po zakonu “nisu kulturno dobro Republike Hrvatske”. Po relikvije je za pravo¬slavnu parohiju Potamos došla grč¬ka katoličko-pravoslavna delegacija koju su vodili katolički svećenik i delegat nadbiskupa Spiterisa don Mario Rigos i paroh parohije Potamos o. Georgios Petrakis, sa još četvero članova. Nakon svečane mise na Blaževo, župnik Marijan Jelenić kratko je objasnio kako je došlo do potražnje i darivanja relikvija i tko je sv. Barbar. župnik Jelenić je potom pročitao bulu biskupa Kutleše na latinskom, a svečani akt primopredaje potpisali su biskup Kutleša, župnik Jelenić, župnik Rigos i o. Georgios.
Na velikodušnom je daru zahvalio župnik Rigos, a opšimije je život sv. Barbara predstavio o. Georgios. Rigos je iz ruku biskupa Kutleše prirnio relikvije i bulu, a o. Georgios je biskupiji i župi Vodnjan darovao relikviju sv. Spiridiona. Mnoštvo je vjernika u više navrata ganutljive trenutke ispratilo pljeskom.
Relikvije su prešle hrvatsku granicu istog dana 3. veljače oko 19 sati. Čuvat će se u katoličkoj katedrali u Krfu do 15. svibnja, kada će ih nadbiskup Spiteris predati pravoslavnom metropolitu Nektariosu, a on položiti u novoizgrađenu crkvu sv. Barbara. Za tu priliku otići će delegacija iz Vodnjana i biti nazočna iznimnom ekumenskom događaju. Sv. Barbar je živio u 9. st. u vrijeme cara Mihajla Balboa (770-829). Pripadao je grupi pirata koji su pljačkali na moru. Kad su se iskrcali na kopno u Grčkoj, nastavili su pljačkati i ubijati, bili strah i trepet kud su god prolazili. Vojska ih je uspjela opkoliti i pobiti. Ali je čudom Barbar preživio. Zvali su ga “Barbar” kao stranca i opasnog divljaka. Jedno se jutro uputi opljačkati crkvu. Upravo se služila sveta misa. Umjesto umorstva svećenika, zaustavi ga nevidljiva sila. Obasjan Božjom svjetlošću, spozna svoj grešni život, pokaje se, zatraži krštenje i zadrža ime Barbar podsjećajući se kako je Bog bio milosrdan nad njegovim nedjelima. Otada je na udivljenje ljudi živio pokorničkim životom u šumi. Kad su naišli lovci, misleći da je divljač, ubiše ga strelicama. A kad su vidjeli što su učinili, bili su prežalosni.
Na Barbarovu su se grobu zbivala čudesa. Kada su one krajeve zauzeli nekršćani, bojeći se uništenja svečeva groba, početkom 17. st. tijelo mu preniješe u Veneciju, o čemu postoji opširno svjedočanstvo od 2. veljače 1617. A iz Venecije je u Vodnjan pred najezdom Francuske revolucije tijelo stiglo 1818. (MJ) (Glas Koncila)
[issuu autoFlip=true width=660 height=460 embedBackground=%23f5f5f5 pageNumber=1 shareMenuEnabled=false backgroundColor=%23222222 documentid=130216090844-ff583b221468423d959a0b22965edc37 docname=130217glaskoncila username=zoranvodopija tag=attinianum unit=px v=2]