Svetac i prestižno izletište Hrvatske
Limski Fjord – 19. lipnja bila je 990. obljetnica smrti svetog Romualda (+1027.) koji je u dva navrata živio u špiljama na Limskom kanalu. Tim je povodom u restoranu „Fjord“ u organizaciji Župnog ureda Vodnjan, Turističke zajednice Kanfanara i Bratovštine Hrvatska Istra održana promocija knjižice „Istarski čudotvorac“ autora Marijana Jelenića, tiskane upravo ove jubilarne Svečeve godine.
Prisutne je pozdravio i skupom rukovodio dr. Mario Sošić. Nazočilo je tridesetak, među kojim su posebno pozdravljeni načelnik općine Kanfanar Sandro Jurman, voditeljica Turističke zajednice Kanfanar Ivana Maružin, generalni vikar istarske biskupije mons. Vilim Grbac, voditelj Turističke zajednice Rovinja Dario Čimić, predstavnica Natura Histrica gđa Mirjana Herak, prof. Kristina Afrić Rakitovac sa Ekonomskog fakulteta „Mijo Mirković“ i predsjednik Bratovštine Hrvatska Istra Željko Mrak. Skup je iz Zagreba pozdravio i saborski zastupnik Antun Kliman.
O knjizi su govorili dr. Sošić, koji u Limskom Fjordu uz prirodnu ljepotu i lik svetog Romualda vidi nove mogućnosti našeg turizma što se inače u demokratskom svijetu znalački koristi. Velečasni Ilija Jakovljević je govorio o ulozi umjetnosti i kulture u turističkoj ponudi Istre. Sveti je Romuald sa svime u Istri bogatstvo za sebe, što upravo pokušava ponuditi i ova knjižica. Svako umjetničko djelo govori za sebe, ima vlastitu poruku i za današnjeg čovjeka.
Autor se spomenuo kako je kao gimnazijalac bio sa svojim razredom na izletu na Limu 1955. godine. Znalo se da je tu živio pustinjak sveti Romuald, ali o njemu nitko nije znao ništa reći. U arhivu je Župe Vodnjan pronašao dvije knjige o Svecu, pa je napisao ovu informativnu knjižicu za naše ljude i turiste.
Zatim je govorio o svetom Romualdu, polivalentnoj ličnosti korisnoj za nas danas. O Svecu, najznamenitijem čudotvorcu na tlu Hrvatske, velikom vjerskom reformatoru benediktinskog reda, utemeljitelju Kamaldoležana i iznimnom odgojitelju. Svecu se upravo tu dogodilo čudo, mistični dar shvaćanja Svetog pisama, nakon čega je neprestano plakao, uživajući duhovnu stvarnost koja je nama još samo zagonetka. Sveti Romuald je bio toliko potreban svome vremenu da je na traženje jedne talijanske delegacije papa Ivan XVIII. naredio da se vrati u Italiju na veliku žalost porečkog i pulskog biskupa.
Jelenić je već prije par godina prijedložio FIJETu , Izvršnom odboru turističkih novinara Europe, da se Limski fjord turistički valorizira, zašto su mu dali posebno priznanje kao predlagaču iznimne turističke destinacije, važne za Hrvatsku i svijet. Jelenić predlaže da jedna delegacija ove godine posjeti grob sv. Romualda, da se po mogućnosti zatraži njegova relikvija i postavi velebni brončani spomenik uz edukaciju vodiča i čuvanje špilja od nereda i devastiranja.
Jelenić je spomenuo i knjigu „Izlet u sveto“ kojom se čitava Istra nudi kao „Hagio park“, sveto podneblje sa najgušćim tragovima svetoga uopće. Za riječ se javila i Kristina Afrić Rakitovac kao voditeljica Instituta njihova sveučilišta za vodiče i priznaje da do sada vodiči nisu bili formirani za sakralnu i pogotovo duhovnu baštinu, što je nasušna potreba.
Jelenić je završio: „Dragi sudionici prezentacije, mi danas Poreštini, Istri i Hrvatskoj nudimo ideju o novom turističkom brendu Hrvatske koji na daleko nema premca ni po prirodnoj ljepoti ni duhovnom sadržaju. Čovjek ima tijelo, dušu i duh. Ovdje je moguće čovjeka poslužiti u svim njegovim dimenzijama. Osuđujem se ovdje po prvi puta javno reći i kako je Jadran posebno more u svijetu. Nakon provale barbara u Europu, sa relikvijama su svetaca bježali na Istok, a kada su zaprijetile opasnosti na Istoku, bježali su na Zapad. Jadransko je more „autostrada“ svetaca. I to treba našim gostima znati reći.“