Višestruko slavlje u Vodnjanu
U Domu mladih u Vodnjanu 31. siječnja na konferenciji za štampu pozdrave je uputio gradonačelnik Klaudio Vitasović, saborski zastupnik Antun Kliman i u ime biskupije vlč. Ilija Jakovljević. Konferencija je održana u programu 805. godišnjice župe sv. Blaža, a predstavljena su dva značajna projekta: znanstvena obrada relikvija i alternativni vodič „Izlet u sveto“ vodnjanskog župnika Marijana Jelenića.
Otkriće relikvija 25-ero svetih
Župnik Marijan Jelenić je obznanio kako je iz Venecije, uz ostalo, 1818. godine u Vodnjan dopremljen sarkofag sa mnoštvom relikvija, na kojima je zatečen popis od 25-ero svetih. I latinski zapis da ih je 1510. godine u dva zasebna oltara bila u crkvi sv. Lovre u Veneciji položila benediktinska opatica Maria Lando.
Relikvije su još 2009. digitalno fotografirane, antropološki proučene, a prošle godine snimane na CT-u i o njima se priprema knjiga „Znanstvena obrada vodnjanskih relikvija“. Imena je svetaca čitko ispisao akademski slikar Gaetano Gresler koji ih je odgonetnuo. Imena su svetih: sv. Lovro, sv. Donat, sv. Vid, sv. Aleksandar Papa, sv. Stjepan Prvomučenik, sv. Pavao Pustinjak, sv. Šimun Priznavalac, sv. Teonist, sv. sv. Tabra, sv. Tabrata, sv. Toma apostol, sv. Andrija apostol, sv. Jakov apostol, sv. Bartol apostol, sv. Matija apostol, sv. Florencije, sv. Vindemijal, sv. Benedikt, sv. Platon Opat, sv. Lidija, sv. Mauro, sv. Jakov Intercizi, sv. Servul, sv. Just, sv. Vitalijan i drugi. O svima je napisan životopis.
Pitanje je kako izmiješane relikvije pridružiti po osobnoj pripadnosti. Za sada su relikvije, do izgradnje adekvatnog prostora, izložene u drvenim sarkofazima u svetištu župne crkve . Dolaze iz vremenskog razdoblja od 1500 godina, iz područja Rimskog carstva, imaju registarske brojeve sa CT snimanja i čekaju daljnja naučna istraživanja. Javnosti su pokazane nakon 507 godina.
Sakralna baština i turizam
Marijan Jelenić je 42 godine bio tajnik Odbora Hrvatske biskupske konferencije za pastoral turizma, sudjelovao na više svjetskih kongresa. Napisao je alternativni vodič za Istru „Izlet u sveto“.
Vodič su predstavile dr. sc. prof. Marija Bušelić i doc. dr. sc. Kristina Afrić Rakitovac sa Fakulteta za ekonomiju i turizam „dr. Mijo Mirković“ iz Pule i vlč. Ilija Jakovljević. Svi su o vodiču govorili pohvalno, kao o novoj krvi turističkoj ponudi Hrvatske.
Vodič džepnog formata, na 132 stranice, sa 102 ilustracije u boji pokušava svu sakralnu baštinu Istre ugraditi u turističku ponudu. A Istra ima više sakralnih tragova, nego možda bilo koji kraj na svijetu. Ovdje je bilo 1500 crkava, štovali se svi sveci kršćanstva, biskupovalo je 456 biskupa. Obuhvaćeni su tragovi čovjeka od pretpovijesti do danas, navedene velike ličnosti, rastumačena simbolika crkvene arhitekture i inventara, pa je vodič, kako su isticali govornici, knjiga za svaku kuću, za goste koji ovamo dolaze. Novina i svojevrsni katekizam.
Na kraju je i autor izjavio kako će lako umrijeti nakon što je na sigurno postavio 786 relikvija svetaca i samo za njihov smještaj utrošio oko 600 sati rada. A vodič je napisao potaknut inozemnom ocjenom našeg turizma, koji se smatra agresivnim jer malo nudi za dušu. „Dok je u 60 godina naša Domovina za tjelesnu dimenziju čovjeka napravila čudesni napredak, dotle je ponuda za dušu i duh izostala. Ovaj vodič pokušava na temelju plurimilenijske sakralne baštine Istre, gostima ponuditi hranu za dušu i duh. Sve religije imaju svoje mitove i hramove za preobrazbu čovjeka, svoje „kozmodrome“ za uzlet čovjeka u novi život, tako i kršćanstvo. A da je duhovno potreba suvremenog čovjeka pokazuje podatak da je u „Godini Milosrđa“ od 1,1 milijarde turista svijeta, 950 milijuna hodočastilo u crkve, a samo je rimske crkve pohodio 21 milijun hodočasnika“, rekao je uz ostalo Jelenić.
Vodnjan se raduje i zbog restauracije pet umjetničkih djela. Naime, za vrijeme agresije na Hrvatsku, u neadekvatnom je skladištu kroz 18 mjeseci stradao velik dio povijesnog inventara. Tako i duborezi „Krštenje Kristovo i „Uskrnuće Kristovo“ iz 17. st. A Tron ekspozije Francesca Terrilija 1z 1616. raspao na bezbroj komadića. Samo je za sastav i restauraciju Trona utrošeno je 2080 sati rada. Sve je restaurirano u Restauatorskoj radionici Vodnjan, podružnici Hrvatskog restauratorskog zavoda iz Zagreba, pod vodstvom restauratora Maria Miočića i Silvija Šarića. Župnik je zahvalio Ministarstvu kulture, mladoj Hrvatskoj državi koja uz mnoge probleme bdije nad kulturom.
Svečanu koncelebriranu hodočasničku Misu o visokoj godišnjici župe, predvodio je biskup u miru mons. Ivan Milovan. Vodnjan, kako kažu mnogi strani promatrači, ima sve preduvjete da sa svojim kulturnim i duhovnim sadržajem, postane jedinstveno svetište u ovom dijelu svijeta.