VODNJAN, GLAS PROŠLOSTI
Biskupijski list „Folium doecesanum“ za Vodnjan 1881. piše, nama danas zanimljive podatke.
Vodnjan je nastanjen s oko 2300 žitelja. Crkva je kolegijalna svetog Blaža mučenika koju poslužuje pet kanonika, od kojih je jedan župnik. Uz to je 25 redovnika uzornog vladanja koji zajedno mole Časoslov i sudjeluju u crkvenim službama, kojima prednjači župnik ne samo učen i revan nego i veoma pobožan.
Župna se crkva uzdržava dijelom milostinjom, dijelom prilozima veoma pobožnih župljana za sve što je potrebno za bogoštovlje. Obiluje srebrninom. U Korizmi se svaki dan navješćuje Riječ Božja. Ima zvonik sa dobrim zvonima, orgulje, Sakristiju, groblje i druge grobnice. Redovnici konventualci svetoga Franje imaju mali samostan u kojem su četiri redovnika koji imaju lijepu i bogato ukrašenu crkvu. Još su 32 gradske i poljske crkve, među kojima je najljepša ona koja ima naslov Majke Božje Karmelske u kojoj je tijelo svetog Fabijana mučenika uz koje se štuju i druge relikvije.
Župnika i kanonike bira Općina koje potvrđuje i u službu uvodi biskup. Postoji i Bolnica i 16 bratovština.
Ovoj kolegijalnoj crkvi pripada i župa svetog Kvirina mučenika koja ima oko 300 žitelja i njome upravlja kapelan kojeg svake godine bira Kaptol i potvrđuje biskup.Trenutačno kapelanija ima 782 žitelja i uskoro će se utemeljiti župa. Vodnjan je 1895. imao 5622 žitelja.
Njegovo veličanstvo car naš Franjo Josip I. vodnjanskog je kapelana Francesca Delcara 1895. godine odlikovao „Zlatnim križem s krunom“ za višegodišnji predani rad u bolnici sa invalidima.
Folium Dioecesanum, godina III., studeni 1881., str. 174-175.